Przywracanie utraconej funkcji

ból

likwidujemy

Metoda PNF

Metoda PNFNa czym to polega?

PNF to kompleksowa terapia, której celem jest ponowna nauka (reedukacja) ruchowa i działanie skierowane na zlikwidowanie indywidualnego problemu powstałego w wyniku urazu lub choroby.

Przywrócić utracony lub zaburzony schemat ruchu można poprzez ruchy trójpłaszczyznowe, czyli takie, jakie każdy człowiek wykonuje na codzień. Są to ruchy po tzw. najkrótszej drodze. Dzięki takiemu podejściu leczymy nie tylko mechaniczny problem, ale również pobudzamy układ nerwowy i uczymy go poprawnego wzorca ruchu, który jest zaburzony.

Poprawa aktywności słabszych partii ciała osiągana jest w oparciu o:

  • zaangażowanie do pracy całych łańcuchów mięśniowych,
  • pracę silniejszych mięśni współdziałających w ruchu,
  • wykorzystanie silnych reakcji odruchowych, głęboko zakorzenionych w każdym z nas.

Przykładowo: Spychanie do przodu siedzącej osoby na krześle, powoduje zapieranie się stopami o podłoże, przez co wywoływane jest napięcie łańcuchów mięśniowych odpowiedzialnych za wyprost całego ciała, m. in. mięśni czworogłowch ud, mięśni brzuchatych łydek, mięśni pośladkowych, mięśni prostowników grzbietu czy mięśni podpotylicznych.

Jaki to daje efekt?

Metoda PNF ma bardzo dużą efektywność leczniczą, ponieważ oparta jest na dokładnej analizie problemu i ukierunkowanym przebiegu leczenia. Działanie jest bardzo szybko odczuwalne, a efekt widoczny po jednym lub kilku powtórzeniach.

Dzięki wykorzystaniu silniejszych grup mięśniowych wspierających dany ruch, można uruchomić (dosłownie) mięśnie, które wcześniej pracowały słabo lub wcale. Uruchomienie to polega na pobudzeniu do pracy na raz wielu jednostek w mięśniu (jednostki - zespoły nerwów i włókien mięśnia).

Pobudzenie układu nerwowego i mięśniowego w jednym czasie powoduje dużo szybsza naukę schematu ruchu dzięki tworzeniu nowych powiązań nerwowych z jednoczesnym wzmacnianiem mięśnia

Dla kogo?

Terapia jest bezbolesna i indywidualnie dobierana. Skierowana jest do pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi, po urazach, przeciążeniach, a także z wadami postawy.

design & coding ilovemonday.com