Szybka reakcja gwarantuje
dobrą postawę na całe życie!

ból

likwidujemy

Skolioza

Czym jest?

Skolioza to wielopłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa oraz obręczy barkowej i miednicznej.

Najbardziej widoczne na początku jest odchylenie kręgosłupa w bok od osi. Jednak dokładniej obserwując, zauważane jest przemieszczenie kręgów we wszystkich trzech płaszczyznach, przez co zmienia się ustawienie kości całej obręczy barkowej - głównie łopatek oraz kości miednicy i czaszki. Wywołuje to asymetrię całej sylwetki.

Skolioza w wieku dziecięcym jest bezbolesna i bardzo często postępuje niezauważona. Dlatego tak bardzo ważna jest kontrola postawy dziecka wykonywana przez rodziców oraz lekarza szkolnego/pediatrę/ortopedę.

Najważniejszymi są dwa okresy skoków wzrostowych: pomiędzy 7 i 8 oraz 12 i 13 rokiem życia.
Wczesne wykrycie skoliozy oraz właściwe leczenie pozwalają zapobiec późniejszym następstwom i pogłebianiu się deformacji.

Patrząc na dziecko, rodzic powinien zwrócić uwagę na:

  • nierówne ustawienie barków,
  • odstającą łopatkę,
  • nierówną talię - z jednej strony wcięcie jest większe niż z drugiej,
  • linia kręgosłupa przebiega krzywo,
  • biodra ustawiają się w nierównowadze,
  • dziecko skarży się na uczucie zmęczenia po dłuższym staniu lub siedzeniu w jednej pozycji.

W początkowej fazie skolioza objawia się tylko w postaci zmiany funkcjonalnej, możliwej do skorygowania bez zabiegu operacyjnego. Jest to ważny moment, w którym należy podjąć leczenie, zanim nastąpią zmiany strukturalne, czyli zmiany ustawienia kostnego i stawowego.

Jak leczyć?

W okresie funkcjonalnym należy odpowiednio zdiagnozować ustawienie skrzywień i rotacji kręgosłupa oraz dobrać odpowiednie asymetryczne ćwiczenia korekcyjne oraz w razie potrzeby zastosować rozciąganie mięśni które są zbyt mocno napięte i uniemożliwiają przeprowadzenie docelowego wzmacniania.

Dlaczego asymetryczne ćwiczenia? Ponieważ skolioza to asymetryczne skrzywienie kręgosłupa i struktur pobliskich, więc jedynie takimi ćwiczeniami możemy skorygować problem.

Ćwiczenia symetryczne t.j. brzuszki, wzmacnianie grzbietu przez unoszenie się z materaca, ćwiczenia „kociego grzbietu” nie skorygują asymetrii - będą neutralne dla tego schorzenia, a nawet mogą wpłynąć na jego progresję – jako następstwo braku odpowiedniej korekcji skolioza będzie postępować.

Dodatkowo można wspomagać elementy rozciągania i wzmacniania odpowiednich grup mięśniowych, poprzez oklejenie taśmami wg Kinesiology Taping, aby wydłużyć terapię do 24 godzin na dobę.

Polecane terapie:

Terapia Metodą PNF Kinesiology Taping

design & coding ilovemonday.com