Ponad 90% dolegliwości związanych z dyskopatią
kwalifikuje się do leczenia nieoperacyjnego.

ból

likwidujemy

Dyskopatia

Czym jest?

Jest to przeciążenie bądź uszkodzenie struktur pomiędzy kręgami kręgosłupa, a dokładnie tak zwanego dysku, czyli jądra miażdżystego w postaci żelu otoczonego ochronnym włóknistym pierścieniem. Dyski to swoiste amortyzatory dla poszczególnych kręgów podczas ruchu kręgosłupa.

Uszkodzenie dysku następuje najczęściej wskutek nagłego urazu (gwałtownego zdarzenia, urazu w wypadku) bądź nakładających się mikro urazów (ból kręgosłupa pojawiał się kilkukrotnie).

Uszkodzony pierścień nie chroni już jądra miażdżystego przed „wylaniem” się poza kręgi kręgosłupa, na skutek czego wysuwające się jądro może spowodować uciska na korzeń nerwu przechodzącego w pobliżu. Skutkuje to bólem promieniującym, często określanym jak prąd, poza obszar kręgosłupa. Z tym problemem powiązane są również schorzenia takie jak rwa kulszowa, rwa udowa, czy rwa ramienna.

Jak leczyć?

W dyskopatii na początku należy określić stopień uszkodzenia pierścienia otaczającego jądro miażdżyste. Ważne jest to, czy jest możliwa poprawa objawów bólowych bądź innych (t.j. pieczenie, mrowienie, drętwienie) oraz bardzo istotna jest centralizacja w/w objawów. Centralizacja to przesunięcie się danych objawów w kierunku do kręgosłupa - jak najdalej od kończyn. Najlepsze wyniki diagnostyki daje tu Metoda McKenziego.

Następnie stosuje się już pełną terapię metodą McKenzie oraz edukację ruchową, dla pełnego zrozumienia problemu i przyczyn przez pacjenta i umożliwienie mu świadomego unikania sytuacji które mogą przyczynić się do ponownego nawrotu schorzenia.

Zalecane terapie:

Metoda McKenzie Terapia tkanek miękkich

design & coding ilovemonday.com